Teknoloji

EPDK, şebeke operatörlerinin ücretlendirilmesine 31 Ocak 2024 tarihine kadar süre verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Ücretlendirme Hizmeti Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 28 Temmuz prestijiyle, mevcut şarj şebekesi işletmeci lisansına sahip tüzel kişilere, Şarj Hizmeti Yönetmeliği’nin ilgili maddesi uyarınca şarj şebekesini kurmaları için 31 Ocak 2024 tarihine kadar süre verildi.

Söz konusu yönetmelik kapsamında, şarj şebekesi işletmeciliği lisansı iptal edilen tüzel kişi ile bu tüzel kişinin yüzde 10 ve daha fazlasına sahip ortakları ile bir yıl içinde görevden ayrılanlar da dahil olmak üzere yönetim kurulu başkan ve üyeleri, lisans iptal tarihinden önceki yıl, lisans iptalini takip eden 3 yıl boyunca sorumludur. Süresi dolduğunda şarj şebekesi işletmeciliği lisansı alamayacak, lisans başvurusu yapamayacak, lisans başvurusunda bulunan tüzel kişilerde doğrudan veya dolaylı pay sahibi olamayacak ve yönetim kurullarında görev alamayacak.

Aynı Yönetmelikte yer alan süre uzatma talebine ilişkin olarak “mevcut lisans süresinin bitiminden en erken 9 ay, en geç 3 ay önce”ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Öte yandan, doğrudan düzenlemenin 3. unsurunda ücretsiz erişim platformunun tanımlanması. “Mevcut tüm şarj istasyonlarının gerçek zamanlı olarak görüntülenmesi, şarj istasyonlarının canlı verilerinin sağlanması ve standart protokoller ve arayüz ile veri alışverişi ve diğer işlemlerin sağlanması için Kurum tarafından hazırlanan platform”cümle içinde “mevcut”sonra gelmek “halk”cümle eklendi.

haber-karliova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu